ETKB Bakanımız Sayın Fatih Dönmez Soma İşletmemizde Madencilerimizle Buluştu

ETKB Bakanımız Sayın Fatih Dönmez Soma İşletmemizde Madencilerimizle Buluştu

ETKB Bakanımız Sayın Fatih Dönmez Soma İşletmemizde Madencilerimizle Buluştu

Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. Soma Işıklar Kömür Ocağı’nda ki iftar programı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. Soma Işıklar Kömür Ocağı’nda düzenlenen iftar programına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Manisa Valisi Sayın Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekili Sayın Mehmet Ali Özkan, AK Parti Manisa İl Başkanı Sayın Berk Mersinli, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdürü Sayın Ömer Bayrak, Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Sayın Ahmet Metin Özdamar, Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Nurettin Akçul ve Soma Işıklar Kömür Ocağı maden işçileri katıldı.

 

Maden işçilerimizle aynı masada orucunu açan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, yaptıkları düzenlemelerle madencilik sektöründeki iş kazalarında önemli oranda azalma kaydettiklerini belirterek, "Biz Bakanlık olarak, madencilik sektörü olarak o kazadan çıkartılması gereken dersleri de çıkarttık, çıkartıyoruz. Gerek yasal düzenlemelerde gerekse ilgili teknik düzenlemelerde yaptığımız değişikliklerle birlikte iş kazları oranları madencilik sektöründe ciddi oranda azalmalar yaşanıyor. Son 1 yılda ölümlü kaza oranlarımızda yüzde 55 oranında bir azalma var. Gönül ister ki 0 olsun. Amacımız sıfır tolerans, sıfır kaza. Bunun için sadece işverenlerimiz değil siz emeği ile çalışan kardeşlerimizin de gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Evden sizi uğurlayan eşiniz, anneniz, babanız evladınız akşam dönüşünüzü bekliyor. Belki siz o kadar kaygı içerisinde değilsiniz. Onun için onları üzüntüye sokmamak için hem işveren olarak hem de çalışanlar olarak iş güvenliği kurallarına harfiyen uymak zorundayız" dedi.

 

Yerli kaynaklarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlı olduklarını kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez şunları söyledi: "Soma ve Tunçbilek'te henüz üretim yapılmayan 375 milyon ton kömür rezervine sahip sahalar için ruhsat devir anlaşmalarını imzaladık. 3 tane sahayı burada özel sektöre devrediyoruz biliyorsunuz. Belki orada 10 bin kişiyi aşan bir işçi sayısına, yeni işçi istihdamı sağlamış olacağız. Bunun yanı sıra sadece kömürde değil, kömürün dışındaki sahalarımızda da geçtiğimiz yıl 1248 maden sahasını ihale ettik. 2019 yılında bu sayı inşallah 2 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece bununla beraber istihdam rakamlarımızı da 130 binlerde olan rakamları inşallah daha yukarılara çıkarmış olacağız. Yine bu şartlarda bu sahada sizinle birlikte 2 bin 500 kişi çalışıyor. Yine bu bölgede 20 milyon ton civarında kömür rezervimiz var. İnşallah kolları sıvayarak Bismillah diyerek kazmayı memleket için vurmaya devam edeceğiz inşallah."