FAALİYET ALANLARI

Yeni Anadolu Madencilik ve Teknoloji A.Ş., deneyimi ve gelişmiş teknolojik yapısıyla bulunduğu faaliyet alanları aşağıda verilmiştir.

KÖMÜR MADENCİLİĞİ

Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. 1955 yılında Amasya ili Merzifon İlçesi Kayadüzü mevkii Yeni Çeltek bölgesinde ilk kömür ocağını açmış 2018 yılına kadar da Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş. unvanını kullanmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere ana iştigal konusu kömür madenciliği olan şirket Amasya bölgesinden sonra Türkiye’nin birçok farklı ilinde kömür madenciliği faaliyetlerinde bulunmuştur. Günümüzde halen Amasya, Yozgat, Tekirdağ, Konya, Çorum, Edirne, Manisa gibi illerde kömür üretimi faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Şirket için karlılık hiçbir zaman ön planda olmamış bu sayede bulunduğu bölgeyi ve bölge halkını kalkındırarak sadece istihdama değil aynı zamanda bölgeye ve bölge çevresindeki illere de ciddi katkıları olmuştur. 2006 yılından beri sosyal dayanışma ve yardımlaşma fon kömürlerinin üretimini gerçekleştiren firma, sadece üretim yaptığı bölgelere değil Ülkemize fayda sağlamayı amaç edindiğini göstermiştir. Günümüze kadar yaklaşık 20 milyon ton kömürü ülke ekonomimize kazandırmıştır. Halen altı ayrı bölgede kömür üretim faaliyetleri gerçekleştiren firma ayrıca farklı bölgelerde arama ruhsatlı sahalarında kömür arama çalışmaları gerçekleştirmektedir.

DEĞERLİ TAŞ MADENCİLİĞİ


MERMER MADENCİLİĞİ

Türkiye, Dünya mermer potansiyelinin yaklaşık %40’ına sahiptir.  Ülkemizde her sene mermer madenciliğine yapılan yatırımlar artmaktadır. Birçok çeşit ve seleksiyona sahip olan mermer sektörü özellikle Çin, Amerika, Hindistan gibi ülkelerin odak noktası haline gelmiştir. Mermer sektörü ülkemiz sermayesine yaptığı katkının yanı sıra yerel istihdam ve halkın kalkınmasına da yardımcı olmaktadır. Madencilik konusunda tek sektörde bağlı kalmayan şirketimiz, hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de yerel istihdamı sağlamak için, 2016 senesinde mermer sektörüne giriş yapmıştır.

Şirketimiz, mermer sektöründe hareketli ve popüler olan Burdur ve Antalya ruhsatları bulunmaktadır. Burdurdaki sahamızda Burdur Beji, Antalyadaki sahamızda Limra türü mermer çıkmaktadır. Yapılan sondajlardan sonra, sahalarımızda farklı renk ve seleksiyonlarda türlerin varlığı tespit edilmiştir. Mermer madenciliği konusunda iki bölgeyle sınırlı kalmayan şirketimiz, yeni saha arama çalışmalarına devam etmektedir.